Zespół Szkół
im. Władysława Szybińskiego
w Cieszynie
STRONA GŁÓWNA
INFORMACJE
WARSZTATY
LINKI
MAPA STRONY

   
13th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT
Cieszyn ‘2011
12th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT
Tokaj ‘2010
11th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT
Ysper ‘2009
10th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT
Veseli nad Luznici ‘2008
9th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT
Cieszyn ‘2006
8th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT
Tokaj ‘2006
7th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT
Ysper ‘2005
6th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT
Veseli nad Luznici ‘2004
CIESZYN '2006
RELACJA PROGRAM UCZESTNICY PRASA GALERIA
"WPŁYW INDUSTRIALIZACJI NA STAN ŚRODOWISKA W CIESZYNIE”
9th JUNIOR ECO-EXPERT PROJECT

PROGRAM


Podział grup:

  1. Grupa PRZEMYSŁ A KRAJOBRAZ, POWIETRZE
    Uczniowie obserwowali wpływ przemysłu wydobywczego na krajobraz podczas wycieczki do kopalni Królowa Luiza w Zabrzu oraz wycieczki objazdowej po okolicach Jastrzębia i Karwiny. Szczególną uwagę zwracano na szkody górnicze. Na środowisko ma wpływ emisja gazów spalinowych z Elektrociepłowni. Grupa ta zwiedzając Elektrociepłownię interesowała się działaniami proekologicznymi, a stan czystości powietrza oceniała metodą skali porostowej. Zwiedzając rezerwat przyrody „Kopce” zapoznała się ze sposobami ochrony przyrody w Cieszynie oraz gatunkami roślin objętych ochroną.

  2. Grupa ENERGETYKA
    Uczniowie zapoznali się ze sposobem otrzymywania energii cieplnej i elektrycznej w Cieszynie. Zwiedzili kopalnię by zobaczyć jak w Polsce pozyskuje się główny surowiec energetyczny. Porównali statystyki dotyczące sposobów pozyskiwania energii w Polsce oraz w Austrii, Czechach i na Węgrzech. Zapoznali się z alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii w Pracowni Energii Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych. Najważniejszym osiągnięciem tej grupy było zbudowanie kolektora słonecznego do podgrzewania wody przy współpracy ze Stowarzyszeniem EKOENERGIA.

  3. Grupy EKOSYSTEM LEŚNY I i II
    Obie grupy Ekosystem Leśny pracowały w Centrum Edukacyjnym „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu. Przy współpracy z Nadleśnictwem Ustroń przeprowadzano badania w terenie, na Skalicy oraz podczas wycieczki ścieżką edukacyjnej z Równicy do Dobki. Grupy rozpoznawały drzewa, oceniały stan ich zdrowotności , rodzaje ściółki, stan ekosystemu w różnych partiach lasu. Obie grupy zwiedzały Hutę Trzyniec, by zdać sobie sprawę z zagrożeń dla środowiska spowodowanych przez przemysł ciężki oraz działaniami podejmowanymi w hucie w celu ograniczenia emisji gazów i pyłów do atmosfery.

  4. GRUPA WODA
    Grupa badała stan czystości wód z Wisły, Olzy, Bobrówki i Młynówki. Zapoznała się ze sposobem oczyszczania ścieków miejskich zwiedzając Miejską Oczyszczalnię Ścieków. Uczniowie zaznajomili się również ze sposobami wydobycia solanek w Dębowcu i Ustroniu oraz ich wykorzystaniem i ekologicznym zawracaniem ustrońskiej solanki do pierwotnego złoża.

  5. GRUPA CIESZYN - MIASTO NADGRANICZNE
    Oceniano uciążliwości związane dużym ruchem turystyczno – handlowym pieszym oraz samochodowym na cieszyńskich mostach granicznych. Grupa zajmowała się również badaniem natężenia hałasu na centralnych skrzyżowaniach w Cieszynie. Grupa oceniała mocne i słabe strony miasta wynikające z położenia nadgranicznego i tranzytowego

Zespół Szkół
im. Władysława Szybińskiego
ul. Kraszewskiego 11
43-400 Cieszyn
 
tel. +48 33 8520184
www.szybinski.cieszyn.pl
sekretariat@szybinski.cieszyn.pl
eco-project@szybinski.cieszyn.pl
copyright: szybiński 2010
projekt i wykonanie: Rafał Foltyn