Jesteś tutaj

Żyj realnie, nie wirtu@lnie

Uczniowie Szybina wraz z opiekunem, panią Małgorzatą Gross w dniu 26 marca 2025 r. wzięli udział w III edycji konferencji dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu cieszyńskiego pt.:"Żyj realnie, nie wirtu@lnie", zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń Blisko Ciebie", Starostwo Powiatowe w Cieszynie oraz Uniwersytet Śląski w Cieszynie.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich, zachowanie równowagi pomiędzy światem realnym, fizycznym, a wirtualnym, cyfrowym.
Partnerami konferencji byli: Szpital Śląski w Cieszynie, Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie oraz Fundacja LAJA. 
Konferencja została otwarta przez Starostę Powiatu Cieszyńskiego, panią Janinę Żagan oraz Prodziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji ds. studenckich i kształcenia, dr Ilonę Fajfer-Kruczek. Spotkanie prowadziły: Olga Białoń - prezes zarządu Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń Blisko Ciebie" oraz Beata Szymańska - główny specjalista ds. Promocji Zdrowia przy Starostwie Powiatowym w Cieszynie.
W części artystycznej mogliśmy usłyszeć Antoninę Prysak, uczennicę ZSEG w Cieszynie, która zaśpiewała piosenkę z rep. Grzegorza Hyżego "Pod wiatr".
W pierwszej części konferencji zaproszeni prelegenci: Joanna Mendroch - fizjoterapeutka, Leokadia Gawlas-Kaczmarczyk - położna, Jakub Skałka - psycholog oraz Agnieszka Tobiczyk-Teper - lekarz specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, zwrócili uwagę na wpływ wirtualnego świata, social mediów na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, jak młodzi ludzie mogą sobie radzić w dobie tak szybko rozwijającej się technologii cyfrowej.
W drugiej części konferencji, Veronika Sorokhod oraz Sampras Femi Robert - trenerzy z Fundacji LAJA wprowadzili słuchaczy w świat Wirtualnej Rzeczywistości.
Mówili o zastosowaniu VR w nauce i biznesie, o zaletach i niebezpieczeństwach, które może nieść jej nadużywanie. Ich prelekcję z języka angielskiego tłumaczyła Mariola Kluzowa. Na zakończenie spotkania, uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań oraz doświadczenia VR w realu.