Najpierw był sukces drużynowy, potem przyszedł indywidualny. A właściwie to my po niego przyszliśmy, ale po kolei. Na początku kwietnia Stowarzyszenie "Wszechnica" we współpracy z COK Domem Narodowym w Cieszynie zorganizowało dyskusję pt. „Warto rozmawiać”, która odbyła się w formule debaty oksfordzkiej. Jej tematem była nasza obecności w Unii Europejskiej a uczestnikami cztery cieszyńskie szkoły: I LO im. A. Osuchowskiego, II LO im. M. Kopernika, Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych oraz ZS. im. Wł. Szybińskiego. Mimo tego, że byliśmy w tej rywalizacji debiutantami dwa razy pokonaliśmy naszych konkurentów i ostatecznie wygraliśmy całe zmagania. Już 26 października odbyła się kolejna edycja tej imprezy, tym razem w oratorskie szranki stanęli ze sobą: „Szybin”, „Osuch” i „Kopernik”. Zespoły spierały się ze sobą w formule „każdy z każdym”, dyskutując na następujące tematy: ”Media powinny kierować się maksymą Józefa Mackiewicza, mówiącą, że tylko prawda jest ciekawa”, „Media społecznościowe są szkodliwe dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i demokracji”, „Smartfon to nie narzędzie, to władca”. Piętnaście minut przed rozpoczęciem debaty poszczególne zespoły dowiadywały się czy będą bronić zaproponowanej tezy, czy też starać się ją obalić. Formuła debaty oksfordzkiej jest więc bardzo trudna, wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej, ale także nieprzeciętnych umiejętności retorycznych i dużej kultury słowa. Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie i wyglądała zupełnie inaczej niż tzw. debaty, które możemy kojarzyć z wystąpień „ważnych ludzi” w telewizji. Tu nikt nikomu nie przerywał, rozmówcy zwracali się do siebie z szacunkiem i nie unikali odpowiedzi na zadane pytania. Okazuje się, że tak nie tylko trzeba, ale i można.
Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań organizatorzy zaproponowali, by z powodu wycofania się jednego z uczestników („Gastronoma”), wręczyć nagrodę nie drużynową, ale indywidualną – dla najlepszego mówcy. Z tego, co słyszeliśmy, mimo wysokiego poziomu zmagań i wystąpień poszczególnych uczestników, jury nie miało wątpliwości - mówcą tym została nasza Ania Bebek, która otrzymała tytuł „Mistrza mowy polskiej”. Ania faktycznie była bezkonkurencyjna: bardzo rzeczowo i przekonująco podsumowała stanowisko naszej drużyny. Ale i inni nasi mówcy świetnie sprawdzili się w swoich zadaniach. Janek zaprezentował tezę i ogólnie stanowisko naszego zespołu na dany temat, Zosia przedstawiała argumenty, Jakub odpowiadał na argumenty przeciwników. Wszyscy spisali się na medal. Okazuje się, że zarówno w rywalizacji drużynowej, jak i indywidualnej - jesteśmy najlepsi. Brawo!
Debacie przysłuchiwali się uczniowie cieszyńskich szkół, w tym nasza 4op. Naszą szkołę reprezentowali: Sandra Sutor, Zofia Małyjurek oraz Anna Bebek z klasy 4sjp oraz Jakub Bystroń i Jan Nowak z klasy 2 TI. Ich opiekunem merytorycznym był: Janusz Pawlak. Gratulujemy!