Jesteś tutaj

Wycieczka do Olsztyna

Za oknem chmury, deszcz, pogoda raczej przygnębiająca, a my na pocieszenie i poprawę humorów wracamy  z przyjemnością wspomnieniami do naszej niedawnej wycieczki do Olsztyna i na Uniwersytet Warmińsko - Mazurski. Zaproszono nas, aby odnowić współpracę pomiędzy naszymi szkołami, bowiem UWM ma swoje korzenie tu u nas, w naszej szkole na Kraszewskiego 11. Od 1919r. znajdowała się tu Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie, która w 1950r. została przeniesiona do Olsztyna i tak oto później powstał Uniwersytet Warmińsko - Mazurski. Cieszyniacy nadal obecni są na Warmii i Mazurach, a nasze kontakty mają szansę teraz się odnowić. 
Zobaczcie sami, jak pobyt w Olsztynie relacjonują uczennice klasy 3aTL. Uśmiechy na zdjęciach oddają atmosferę naszego pięknego pobytu na UWM!
 

RELACJA UCZENNIC 3ATL:

Podróż logistyków na drugi koniec Polski.

 

Wtorek, 20.09, godziny wczesno-poranne – 8:00. Uczniowie 3 i 2 klasy technikum logistycznego, wyposażeni w koce i poduszki i dobre humory wyruszają w stronę Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, do samego Olsztyna.

Po dziewięciogodzinnej podróży szczęśliwie dojechaliśmy do Kortowa, dzielnicy Olsztyna, gdzie przez większość roku mieszkają studenci – 26 tysięcy studentów! Zakwaterowaliśmy się w akademiku i nasza wizyta w pięknym Olsztynie zaczęła się na dobre. Następnego dnia, my, młodzi technicy, pełni entuzjazmu i ciekawości, udaliśmy się na zajęcia przygotowane przez profesorów Wydziału Ekonomii UWM. Warsztaty z prowadzenia oraz zarządzania własną działalnością gospodarczą wzbudziły bardzo żywe i pozytywne emocje. Aktywnie zdobywając wiedzę, uczyliśmy się, jak strategicznie zarządzać firmą, zastanawialiśmy się czy lepiej pracować na etacie czy na swoim. Jakże zrobiło się miło, kiedy to, ku zaskoczeniu wszystkich, jedna z mam przygotowała wraz z nauczycielkami pyszną niespodziankę na 18 urodziny dwójki uczniów – był tort i świeczki i głośne „Sto lat”! Szczęśliwi i najedzeni logistycy dowiedzieli się o kolejnej niespodziance. Trzymani w niepewności zostaliśmy wywiezieni w głąb ciemnego lasu, na którego skraju wyłoniło się piękne gospodarstwo agroturystyczne. Na miejscu wszyscy braliśmy udział w zabawach integracyjnych, mieliśmy możliwość przejażdżki wozem pancernym – SKOT (ekstremalna przejażdżka w strugach deszczu nie ominęła nawet Pani Dyrektor Iwony Bebek). Na koniec dnia każdy mógł się delektować kiełbaską z ogniska, a także lokalnymi specjałami.

Kolejny dzień był równie ciekawy, jak pierwszy. W tym dniu warsztaty poświęcone były budowaniu zespołu. Aby doświadczyć tego procesu wcielaliśmy się w rolę detektywów i wspólnie próbowaliśmy rozwikłać zagadkę morderstwa. Dalej było równie ekscytująco -  nauczyliśmy się rozpoznawać fałszywe pieniądze, w końcu „Czas to pieniądz!”. Zaraz po warsztatach udaliśmy się do centrum logistycznego Michelin, gdzie ponad milion (!) opon w magazynie jest łamigłówką dla profesjonalnych logistyków, którzy muszą sprawnie i bezbłędnie wysłać wytworzone w Olsztynie produkty na cały świat. Mieliśmy okazję zajrzeć także do parku naukowo-technologicznego, które pomaga wystartować młodym przedsiębiorcom. Korzystając z ładnej pogody popołudnie spędziliśmy w centrum Olsztyna, zwiedzając zamek, w którym pracował Mikołaj Kopernik!

Po dwóch emocjonujących dniach przyszła pora na rozluźnienie w postaci „gry piwnej”, która polegała na zorganizowaniu produkcji i transportu piwa – spokojnie to były kolejne warsztaty z logistyki! Z uśmiechem na twarzy udaliśmy się na ostatnie wykłady dotyczące funduszy europejskich, które okazały się nie takie strasznie, jak je malują, a przede wszystkim mogą wspomóc nas w przyszłości.

Po wspaniałych chwilach spędzonych z profesorami UWM przyszedł czas na podziękowania i pożegnania. Na koniec wszyscy uczniowie technikum otrzymali certyfikaty potwierdzające ich udział w zajęciach! Usłyszeliśmy miłe słowa, dostaliśmy zastrzyk dobrej energii i nabraliśmy ochoty na dalszą inwestycję w siebie!  

Pobyt w Olsztynie zwieńczyła wizyta w wielkiej i nowoczesnej bibliotece akademickiej, gdzie ogrom zbiorów, nowoczesne rozwiązania wypożyczania książek oraz proces cyfryzacji starych druków zrobiły na nas niesamowite wrażenie.

Po czterech dniach pełnych wrażeń  wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy do dziś jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że skorzystaliśmy z zaproszenia Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Na pewno długo nie zapomnimy pobytu na Warmii i Mazurach! To był fantastyczny czas!

 

Paulina Firgoń, Natalia Wieszczek

GALERIA